Oyuncu

Ulrich Mühe

Funny Games
7.5
1998

Anna,Georg ve genç oğulları Georgie, tatil için göl kenarındaki evlerine gelmişlerdir. Komşuları Fred ve Eva onlardan önce gelip yerleşmişlerdir. Anna ve George, komşuları ile güzel havanın nimetlerinden yararlanmak için ertesi gün golf oynamak üzere anlaşırlar. Daha sora baba ile oğul yeni elden geçirilmiş yelkenlileri ile ilgilenirken, Anna iyi görünümlü bir genç olan Peter tarafından ziyaret edilir. Peter, Eva'nın yemek pişirdiğini ve yumurtaya ihtiyaç duyduğunu söyleyerek, Anna'dan yumurta rica eder. Bu isteği iyi niyetle kabul eden Anna, bir an duraladıktan sonra Peter'e arazilerine nasıl girdiğini sorar. Genç adam çitlerinde bir delik olduğunu, oradan geçtiğini deliği ise ona Fred'in gösterdiğini söyler. İyi başlayan tatil kabusa dönüşmek üzeredir.?

Kategori: Suç, Dram, Gerilim

Süre: 108 dak.

7.5 IMDB Puanı 3000 İzlenme
Das Leben der Anderen
8.4
2006

Politik gerilim ve hümanist drama “Başkalarının Hayatı”, Glasnost’un ve Berlin Duvarı’nın yıkılışından beş yıl önce 1984 Doğu Berlin’inde başlar ve izleyiciyi iki Almanya’nın birleştiği 1991 yılına kadar götürür. “Başkalarının Hayatı”nda Doğu Almanya’nın çok güçlü gizli polis örgütü Stasi için çalışan Yüzbaşı Gerd Wiesler’in yavaş yavaş oluşan düş kırıklığı anlatılır . Michael Haneke’nin ‘Funny Games’indeki başrolü Costa-Gavras’ın ‘Amen’indeki Dr. Mengele rolüyle tanınan Ulrich Mühe’nin oynadığı Yüzbaşı Gerd Wiesler’in görevi, ünlü oyun yazarı ve sanatçı çift Georg Dreyman (Sebastian Koch) ve Christa-Maria Sieland’ı (Martina Gedeck) gizlice gözetleyip ihbar etmektir. Kısaca GDR adıyla bilinen eski Demokratik Almanya Cumhuriyeti (Doğu Almanya) hükümeti, çöküşünden beş yıl önce iktidarını ancak son derece acımasız bir kontrol ve gözetleme sistemiyle sürdürebilecek noktaya gelmiştir. Stasi adlı gizli polis servisine bağlı binlerce muhbirin yaptığı ihbarlar sonucunda 17 milyon nüfuslu ülkede 200 bin kişi fişlenerek dosyası tutulmuştur. Hükümetin ve Stasi’nin hedefi, “başkalarının hayatları” hakkında her şeyi bilmektir. İşine çok bağlı bir Stasi polisi ve uzman sorgu yargıcı olan Wiesler, ünlü oyun yazarı Georg Dreyman’la ilgili kanıt toplama görevini üstlenir. Devlet Güvenlik Kültür Departmanı başkanı Yarbay Anton Grubitz’in (Ulrich Tukur), Dreyman’ın yeni oyununun galasına Wiesler’ı davet etmesiyle birlikte bu görev başlar. Gala gecesine katılanlar arasında Bakan Bruno Hempf de (Thomas Thieme) vardır. Bakan Hempf gala sırasında Grubitz’e başarılı oyun yazarının SED’e sadakatinden kuşku duyduğunu söyler ve geniş boyutlu bir gözetleme operasyonuna onay vereceğini açıklar. Kendi politik geleceğini aydınlatmaya istekli olan Grubitz, insanların tek tek izlenmesini içeren ve “Etkin Prosedür” adıyla bilinen yakın izleme prosedürünü uygulayacağına dair söz vererek operasyonun sorumluluğunu üzerine alır. Öte yandan Wiesler da, Dreyman’ın partiye yeteri kadar sadık olamayacağı konusunda onlarla aynı fikirdedir.

Kategori: Dram, Gizem, Gerilim

Süre: 137 dak.

8.4 IMDB Puanı 11456 İzlenme
Amen
7.2
2002

II. Dünya Savaşı esnasında Yahudilerin çektikleri sıkıntıları konu alan filmde, bir Alman SS subayının (Kurt Gerstein) gördükleri karşısında vicdanının sesine kulak vermesi ve yetkisi dahilindeki her şeyi yaparak, Yahudilerin maruz kaldıkları olumsuz sonuçları en aza indirmeye çalışması anlatılmaktadır. Tüm bunlar yaşanırken, Subay Gerstein'ın çabaları, Vatikan'ın Berlin Büyükelçiliğinde görevli bir diplomatın (ki filmin ilerleyen sahnelerinde bu kişinin ailesinin Vatikan'da müstesna bir yere sahip olduğu görülecektir, hatta Para ile akrabalık bağları dahi bulunmaktadır, filmdeki ismi Riccardo Fontana) dikkatini çeker. Gernstein ve Fontana, Papa'nın Hristiyan alemi üzerindeki etkisini kullanması ve konuyu kamuoyunun dikkatine getirmesi için ellerinden geleni yaparlar; fakat heyhat! Tüm bunlara karşın, diplomasi ve Vatikan'ın diğer devletlerle olan ilişkileri (Almanların saldırısından çekinmeleri gibi) bu açıklamanın bir türlü gelmemesi neticesini verir. Bunun üzerine Fontana, toplama kamplarına giden bir trene biner ve soluğu bir toplama kampında alır. Kararlı tavrı ve gördükleri bu toplama kampını Fontana için son durak yapacaktır. Bu arada savaş Almanların aleyhine dönmektedir. Masum ve Almanya'nın gücüne inanan halk halen bir zafer beklemekteyken, durumu yakından bilen yüksek rütbeli subaylar da durumdan kurtulmanın yollarını aramaktadırlar. (Soykırımın izlerinin silinmesi de dahil.) Gerstein de bir Büyükelçiliğe sığınır ve bildiklerini anlatan bir rapor yazar. Sığındığı Büyükelçilik de Gerstein için son durak olacaktır. Yahudilerin maruz kaldıkları sıkıntıları anlatan bu film de gayet başarılı olup 2 saatlik uzun süresine rağmen sıkılmadan izlenebilmektedir.

Kategori: Biyografi, Suç, Dram

Süre: 132 dak.

7.2 IMDB Puanı 6683 İzlenme